آموزش استفاده از بیسیم واکی تاکی

آموزش استفاده از بیسیم واکی تاکی

چنانچه تازه اقدام به خرید بیسیم واکی تاکی نموده اید و یا قصد تهیه بیسیم واکی تاکی را دارید، ما در این مقاله به آموزش استفاده از بیسیم واکی تاکی می پردازیم. استفاده از بیسیم واکی تاکی آسان بوده و پیچیدگی خاصی ندارد و از تمامی سنین از کودکی تا کهنسالی، افراد می توانند از این وسیله استفاده نمایند. اما برای شروع استفاده از دستگاه بیسیم بهتر است با چگونگی استفاده از بیسیم واکی تاکی آشنا گردید. این موارد می تواند شامل روشن کردن دستگاه بیسیم، ست کردن بیسیم واکی تاکی بر روی یک کانال خاص، آموزش برقراری ارتباط و همچنین نحوه شارژ کردن صحیح بیسیم واکی تاکی را در این مقاله آموزش می دهیم، پس با ما همراه باشید.

بیسیم واکی تاکی

قبل از آموزش نحوه استفاده از بیسیم واکی تاکی باید بدانیم بیسیم واکی تاکی چیست؟ بیسیم واکی تاکی دستگاهی ارتباطی می باشد که بر اساس امواج رادیویی کار می کند که در واقع به نوعی گیرنده و فرستنده قابل حمل می باشد که بصورت دوطرفه امکان ارسال و دریافت امواج رادیویی را به ما می دهد. واکی تاکی ابتدا در جنگ جهانی بصورت عمده مورد استفاده قرار گرفت و بعدها به مورد استفاده عموم قرار گرفت. بیسیم های واکی تاکی در ابتدا از لحاظ ظاهر شبیه به تلفن همراه ساخته می شدند به صورتی که در ابتدا و انتهای دستگاه میکروفن و بلندگو قرار داشت و وجه تشابه بیسیم های واکی تاکی و تلفن های همراه آن زمان، وجود یک آنتن بر روی بدنه دستگاه بود. در مقاله تفاوت بیسیم واکی تاکی با گوشی موبایل مفصل به تفاوت های این دستگاه ارتباطی پرداخته ایم.

بیسیم واکی تاکی چگونه کار می کند؟

چنانچه با بیسیم واکی تاکی استفاده می کنیم باید تا حدودی بدانیم که بیسیم واکی تاکی چطور کار میکند؟ تا بتوانیم بهتر از این دستگاه استفاده کنیم. بیسیم واکی تاکی بصورت نیمه دوبلکس کار میکند به این معنی که تعداد زیادی دستگاه در در یک کانال مشخص کار می کنند و تنها یک دستگاه بی سیم می تواند پیام صوتی را در قالب امواج رادیویی مخابره نماید و دیگر واکی تاکی ها فقط می توانند امواج رادیویی را دریافت نمایند.

خواندن
انواع هندزفری بیسیم واکی تاکی (دوفیش)

در حالت پیش فرض، بیسیم واکی تاکی در حالت دریافت امواج رادیویی تنظیم شده است و حتماً جهت مخابره پیام باید با نگه داشتن دکمه PTT ، بیسیم را از حالت دریافت کننده به ارسال کننده امواج رادیویی تبدیل نمایید و پیام خود را به دیگر بیسیم های واکی تاکی مخابره نمایید.

آموزش روشن کردن بیسیم واکی تاکی
آموزش روشن کردن بیسیم واکی تاکی

آموزش روشن کردن بیسیم واکی تاکی

نحوه روشن کردن بیسیم واکی تاکی در اکثر مدل های بیسیم به یک صورت است به نحوی که باید سرولوم دستگاه را به جهت عقربه های ساعت بچرخانیم تا دستگاه روشن گردد. در هنگام روشن شدن دستگاه صدای بیپ یا Power On شنیده می شود. چنانچه دستگاه روشن نشد از درستی قرارگیری باتری بیسیم واکی تاکی اطمینان حاصل نمایید و اگر مجدد دستگاه روشن نشد، بیسیم را به شارژر متصل نموده و پس از چند دقیقه دوباره امتحان کنید.

آموزش ست کردن بیسیم های واکی تاکی با یکدیگر

جهت ست کردن بیسیم های واکی تاکی با هم، در ابتدا هر تعداد از بیسیم که قصد ست کردن آنها را داریم را بر روی یک کانال مشخص قرار می دهیم. برای ست کردن کانال در بیسیم هایی که فاقد صفحه نمایش هستند مانند بیسیم واکی تاکی موتوکام MOTOCOM مدل های MC444 , MC555 , MC666 از سلکتور وسط دستگاه استفاده نمایید. بیشتر بیسیم های واکی تاکی دارای ۱۶ کانال می باشند که شماره کانال بر روی سرولوم مشخص است. برای ست کردن بیسیم های واکی تاکی برای مثال شماره کانال را بر روی عدد یک (۱) قرار داده و اگر این کانال دارای نویز بود می توانید از کانال دیگری استفاده نمایید. شما می توانید یک کانال مشخص را به گروهی خاص اختصاص دهید و اقدام به گروه بندی برای مکالمه میان افراد نمایید تا باعث نظم و عدم ایجاد شلوغی در مکالمه شود.
شایان ذکر است جهت برقراری ارتباط میان دو بیسیم، حتما دو دستگاه باید در یک کانال قرار داشته باشند و این نکته را توجه داشته باشید که واکی تاکی ها در یک فرکانس یکسان کار می کنند یعنی بیسیم های UHF نمی توانند با بیسیم های VHF ارتباط برقرار کنند. کلیه بیسیم های واکی تاکی مجاز قابلیت ست شدن با یکدیگر را دارا می باشند و جهت ست شدن هیچ گونه محدودیت تعدادی وجود ندارد.

خواندن
نگهداری صحیح بیسیم واکی تاکی
دکمه PTT بیسیم واکی تاکی
دکمه PTT بیسیم واکی تاکی

آموزش نحوه ارسال پیام در بیسیم واکی تاکی

برای مخابره پیام تنها کافیست دکمه PTT کنار بدنه دستگاه بیسیم را که مخفف جمله Push To Talk می باشد را نگه داشته و اقدام به صحبت و ارسال پیام نمایید و در انتها این کلید را رها نمایید. باید به این نکته توجه داشته باشید که در  هنگام نگه داشتن دکمه PTT ، دستگاه به ارسال کننده امواج رادیوی تبدیل شده و امکان دریافت پیام در این حین وجود ندارد.

آموزش کم و زیاد کردن صدای بیسیم واکی تاکی

جهت کم و زیاد کردن صدای بیسیم واکی تاکی تنها کافیست همان سرولومی که دستگاه را روشن کرده اید را بچرخانید، بطوری که ولوم را به جهت عقربه های ساعت بچرخانید صدا زیاد شده و برعکس آن صدای دستگاه کم می شود. این روش بر بلندی صدای ارسال شده تاثیری نداشته و فقط صدای دریافتی را تنظیم می کند. با این روش میزان بلندی صدای هندزفری بیسیم واکی تاکی هم تنظیم می گردد.

آموزش شارژ کردن بیسیم واکی تاکی
آموزش شارژ کردن بیسیم واکی تاکی

آموزش شارژ کردن بیسیم واکی تاکی

اکثر مدل های بیسیم واکی تاکی دارای پایه شارژر رومیزی می باشند که با گذاشتن بیسیم واکی تاکی بصورت عمودی از بالا به پایین اقدام به گذاشتن دستگاه بر روی شارژر نمایید و پس از شارژ شدن کامل، حتما دستگاه را از روی پایه شارژر بردارید.