شیوه صحیح ضدعفونی کردن بیسیم از ویروس کرونا

شیوه صحیح ضدعفونی کردن بیسیم از ویروس کرونا

با توجه به شیوع و گسترش سریع ویروس کرونا COVID-19 و اهمیت شستشو دستان و رعایت پروتکلهای بهداشتی جهت مقابله با این ویروس، ضدعفونی کردن وسایل و دستگاه هایی که با آنها در طول روز کار می کنیم از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تصمیم گرفتیم با آموزش شیوه صحیح ضدعفونی کردن بیسیم واکی تاکی از ویروس کرونا، قدمی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و خرابی بی‌سیم واکی واکی تاکی برداریم.

واکی تاکی خود را چگونه ضدعفونی کنیم؟

نتایج تحقیقات کشت باکتری اشیا گوناگون نشان می دهد از بین کاسه توالت، دستگیره درب سرویس بهداشتی، گوشی موبایل و بیسیم واکی تاکی که تقریبا استفاده مشابهی دارند، دارای تعداد باکتری بیشتری می باشند. دلیل این موضوع این میباشد که ما همواره در طول روز به جاهای مختلفی می رویم و با اشخاص گوناگونی دست میدهیم و اشیای مختلف را لمس میکنیم که هر یک از این موارد باکتری خاص خود را دارد و به دستان ما منتقل می شوند و ما با دست زدن به دستگاه بی سیم این باکتری ها را به روی آن منتقل می کنیم.

همچنین از شرایط رشد باکتری، محیط گرم می باشد. دستگاه بی سیم ما به طور معمول در محیط‌های گرم نگهداری می‌شود و همچنین در زمان شارژ شدن این شرایط برای رشد انواع باکتری بیشتر فراهم می شود.

ضدعفونی کردن بیسیم واکی تاکی
ضدعفونی کردن بیسیم واکی تاکی

روش غلط ضدعفونی کردن بیسیم واکی تاکی چگونه می باشد؟

اکثر بیسیم واکی تاکی ضد آب نمی باشند بنابراین شما نمی توانید سیستم واکی تاکی خود را در زیر شیر آب به صورت مستقیم گرفته و آن را با مواد شوینده بشویید.

اگر هم دستگاه بیسیم شما ضد آب باشد باید این را بدانید که در چه حدی ضد آب می باشد و احتمال اینکه با فشار بالای آب دستگاه خراب شود، می باشد.

اما مسئله مهم تر که باعث میشود بی سیم واکی تاکی ضد آب هم دچار مشکل شوند الکل می باشد. ساختار الکل و آب دارای تفاوت‌های زیادی می‌باشد. علت خرابی واکی تاکی در روزهای اخیر علت این باشد که کاربران نحوه صحیح ضدعفونی کردن دستگاه بیسیم خود را نمیدانند.

خواندن
بیسیم آتش نشانی

با توجه به اینکه الکل یک حلال قوی برای چسب به حساب می آید حتی اگر بی سیم هم ضد آب باشند با رسیدن الکل به چسبهای دور این ویژگی از بین خواهد رفت. پس در نتیجه نباید دستگاه بی‌سیم را در الکل فرو برد چراکه باعث خراب شدن بدنه دستگاه خواهد شد. همچنین قاب دستگاه بیسیم واکی تاکی جنس پلاستیک می باشد و با الکل خراب میشود باید به این نکته توجه داشت ریختن مستقیم الکل و بدتر از آن اسپری کردن الکل داخل بلندگوهای بی سیم باعث خرابی آن می شود.

ضدعفونی کردن بیسیم از ویروس کرونا
ضدعفونی کردن بیسیم از ویروس کرونا

شیوه صحیح ضدعفونی بیسیم واکی تاکی چگونه میباشد؟

ضد عفونی کردن دستگاه بیسیم یک کار تایید شده و توصیه شده برای مقابله با ویروس کرونا می باشد. که برای انجام صحیح این کار نکاتی لازم است تا باید از آن ها آگاهی داشته باشیم.

  • به هیچ وجه با فشار زیاد به دستگاه بیسیم آب نپاشید
  • به هیچ وجه دستگاه بیسیم واکی تاکی را به داخل الکل فرو نکنید.
  • حتماً در هنگام ضد عفونی کردن دستگاه، بیسیم را خاموش کنید.
  • به جای ریختن الکل بر روی دستگاه بی سیم، دستمال تمیزی را آغشته به الکل کرده و بعد بر روی آن بکشید ( پد های آماده مخصوص تزریقات که آغشته به الکل میباشند گزینه بسیار مناسب است)
  • اگر صفحه نمایش بیسیم واکی تاکی در اثر ضربه بر روی آن ترک به وجود آمده، احتیاط کنید الکل از طریق ترک به داخل دستگاه نفوذ نکند.
  • برای شیارهای بلندگوها و دیگر قسمتهای دستگاه بی سیم ضدعفونی کردن آنها سخت تر می باشند از گوش پاک کن استفاده نمایید به نحوی که مقدار بسیار کمی الکل را به آن آغشته کنید مقدار الکل به اندازه ای باشد که از روی گوش پاک کن نچکد!
  • بهتر است جهت ضدعفونی کردن دستگاه بیسیم و رعایت ایمنی، باتری آن را جدا نمایید.
  • بعد از ضدعفونی کردن دستگاه بیسیم حداقل یک دقیقه صبر نمایید تا الکل از روی دستگاه بپرد و بعد بیسیم واکی تاکی را روشن کنید.
  • دستگاه های در بازار موجود می باشند که با لامپ فرابنفش کار ضد عفونی ویروس و میکروب ها را انجام می دهند که می توانید جهت ضد عفونی کردن بیسیم واکی تاکی خود، از آنها استفاده نمایید.
خواندن
دلایل محبوبیت استفاده از بیسیم واکی تاکی مجاز
تمیز کردن بیسیم واکی تاکی
تمیز کردن بیسیم واکی تاکی

نکات بسیار مهم در رابطه با ضد عفونی کردن دستگاه بیسیم واکی تاکی و ویروس کرونا

امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده برای ضدعفونی کردن، دستگاه بی سیم شما آسیب ندیده و در ضمن با تمیز شدن آن شما نیز از خطر ابتلا به ویروس کرونا در امان باشید. در اینجا دو نکته خیلی مهم  وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد :

نکته مهم ۱- دستگاه بیسیم واکی تاکی شما به صورت دائم تمیز و بدون میکروب و ویروس باقی نمی ماند درست است که بعد از فرایند ضدعفونی کردن گوشی شما از وجود ویروس و میکروب پاک است اما مجدد به خودش ویروس و میکروب جذب خواهد کرد مانند دستانتان که در برخورد با اشکال مختلف میکروبی و ویروسی میشود پس حتی بعد از ضد عفونی کردن دستگاه بی سیم بازهم باید رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی گرفت و دستان خود را مرتب بشویید و همچنین در سفره و میز غذا خوری از آن استفاده نکنید.

نکته مهم ۲- چنانچه بعد از ورود آب یا الکل دستگاه شما دچار مشکل شد خونسردی خود را حفظ نمود دستگاه بی‌سیم را سریعاً خاموش کرده و باتری آن را خارج نمایید و از تلاش سریع و مجدد برای روشن نمودن و تست کردن آن پرهیز کنید زیرا در صورت نفوذ آب به قسمت باطری ممکن است باعث انفجار باطری شده و به شما آسیب وارد کند. از باز کردن و سایر اقداماتی که ممکن است به واکی تاکی شما صدمات بیشتری وارد نماید پرهیز نمایید و دستگاه بیسیم را جهت تست کارکرد به نزد شرکت های معتبر و دارای مجوز ببرید.ولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.