گالری سقف روفیکس

گالری سقف روفیکس

اجرای سقف روفیکس

قالب فلزی مشبک روفیکس

چکیده

امروزه با توجه به پیشرفت و توسعه روز افزون شهر و شهر سازی. و همچنین نیاز به افزایش سرعت و ایمنی در کار و کاهش. زمان و هزینه ها در سازه های مختلف، اینک به بررسی یکی از مصالح ساختمانی که توانایی و اصلاح. روشهای سنتی گذشته ( از قبیل تیرچه بلوک ) و برآورده کردن نیازها، تحت عنوان. قالب فلزی مشبک روفیکس ( که تنها نقش قالب برای نگهداری بتن تر را داراست و هیچگونه .نقش سازه ای برای محاسب را نداشته )  می پردازیم .

با استفاده از این قالب امکان بتن ریزی و اجرای همزمان تمامی. طبقات و عدم نیاز به شمع، جک و حذف قالب بندی .( نسبت به روشهای سنتی سقفهای تیرچه بلوک ) را. می توان بدون استفاده از نیروی ماهر برآورده نمود. این امتیاز جهت سرعت بخشیدن به. پیشرفت کار تاثیر بسزایی دارد. در ضمن می توان به تمامی طبقات به .صورت کاملاً ایمن دسترسی داشت و خطر سقوط مصالح و یا افراد را به حداقل رساند .

از دیگر مزایای استفاده از این روش سبکی بیش از %۵۰ سقف .کار شده ( مرکب یا کامپوزیت ) توسط قالب فلزی. مشبک روفیکس نسبت به سقفهای سنتی از قبیل تیرچه بلوک است که حدوداً موجب %۴۰ کاهش وزن. مرده ساختمان و %۲۰ کاهش مصرف مصالح فولادی در اسکلت سازه میشود .

لازم بذکر است وزن تمام شده سقف مرکب ( کامپوزیت ) با سقف عرشه فولاد برابر میباشد .

۱- مقدمه

روفیکس صفحه فلزی مشبکی است که دارای هفت ناودانی به شکل ( V ) و تعداد حداقل ۷۰۰۰ شبکه در هر متر مربع می باشد. روفیکس موارد استفاده بسیاری دارد، یکی از کاربردهای آن به صورت قالب برای سازه های مختلف بتنی می باشد . در این مقاله به بررسی امتیازات برجسته روفیکس و آزمایشات انجام گرفته بر آن در مقابل قالبهای متداول بتنی و روشهای دیگرمی پردازیم. قرار دادن روفیکس روی تیرها و اجرای یک لایه بتنی بر روی آن دو امتیاز برجسته زیر را بطور همزمان متجلی ساخت :

الف)  عدم نیاز به قالب بندی و حذف مشکلات مربوط به آن

ب) قرار گرفتن روفیکس در تحتانی ترین لایه دال ( ناحیه حداکثر تنش کششی )، و قفل شدن بتن درشبکهای آن موجب شد که ناودانی های قالب درجا بتوانند همه و یا بخشی از تنش های کششی بارگزاری را تحمل کنند. دیگر آنکه متصل بودن ناودانی های روفیکس بصورت یکپارچه از طریق شبکه های آن به تبادل نیروهای جانبی در دال کمک شایانی می کند .

 

روفیکس در ایران از ورق رول به ضخامت۰.۷  میلیمتر از  نوع ST-12  فولاد مبارکه در دو نوع روغنی و گالوانیزه به عرض ۸۱ سانتیمتر و طول حداکثر ۱۲ متر و وزن حدود ۳.۵ کیلوگرم در هر متر مربع تولید می شود .

 

 

اطلاعات بیشتر اجرای سقف روفیکس