• تهران ، میدان جمهوری ، برج سهیل ، واحد 608
  • 22 40 38 66 - 021 | خط ویژه
فهرست اصلی

.

عکس فونداسیون

عکس فونداسیون

عکس فونداسیون - گالری فونداسیون

پـيـاده كـردن نـقـشـه:

هدف از پياده کردن نقشه ساختمان انتقال طرح از روی کاغذ .بر سطح زمین است و در این مرحله از اجرا عملیاتی عکس عملیات تهیه نقشه انجام می گیرد. که در اصطلاح به آن عملیات پیاده کردن نقشه ساختمان (Setting Out) می گویند. در این مرحله محل دقيق ي ها و ستون هـای ساختمان و ابعاد آنها روي. زمين مشخص گردد، لذا عملیات باید با دقت زیادی انجام شود و زوایا و اضلاع .به دقت کنترل شود. در موقع پياده کردن نقشه ساختمان .از پلان پي کني استفاده مي شـود.در پروژه های بزرگ مهندسی .عمران این کار توسط مهندس نقشه بردار و به کمک دوربین های نقشه .برداری انجام می پذیرد، ولی در پروژه های کوچک عمرانی این کار با متر و ریسمانکار به راحتی قابل اجرا است.

بتن مگــر:

بتن مگـر كـه به آن بتن لاغر یا بتن سبک نـيـز مي گـويند اولين قـشر پي سـازي مي بـاشد. مقدار سيمان در بتن مگر kg/m 150 و ارتفاع آن نیز معمولاً 10cm می باشد که در نقشه های سازه مشخص شده است.
بتن مگر معمولاً به دو دليل مورد استفاده قرار مي گـيـرد:
براي جلو گيري از تماس مستقيم بتن اصلي فونداسيون با خاک.
براي رگلاژ کف فونداسيون ساختمان و ايجاد سطحي صاف براي ادامه پي سازي.
لازم به ذکر است که در هنگام اجرای بتن مگـر ابعاد آن را از طرفین پی حدود ۷ تا ۱۰ سانتيمتر بيشتردر نظر می گیریم که اين کار براي سهولت در اجراي کفراژ (قالب بندي) می باشد.

انواع پی ها:

“پی یا شالوده قسمتی از سازه ی ساختمان است که غالبأ پایین تر از سطح طبیعی زمین قرار می گیرد و نیرو های وارده به سازه را به خاک یا بستر سنگی منتقل می کند.”
شالوده ها در حالت کلی به دو بخش شالوده دیوار و ستون تقسیم بندی می شوند.شالوده ی دیوار،یک نوار از بتن مسلّح در عرضی بزرگتر از عرض دیوار که بار را در سطح بزرگتری منتقل می کند(شالوده ی نواری). شالوده ی ستون معمولاً به صورت منفرد یا مرکب است.شالوده ی مرکب برای انتقال بار دو یا چند ستون ساخته می شود و در زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فاصله ی دو فونداسیون منفرد کمتر باشد و سیستم میلگرد گذاری در اینگونه فونداسیون ها به صورت تحتانی و فوقانی می باشد به عبارت دیگر هم در پایین و هم در بالا میلگرد گذاری می شوند.در صورتی که زمین مقاومت کافی داشته باشد و نیز در پروژه های کوچک معمولاً از پی های منفرد و مرکب استفاده می شود ولی در پروژه های بزرگ و در مواقعی که زمین مقاومت کافی ندارد از شالوده های گسترده (رادیه) استفاده می شود.شالوده های گسترده (رادیه) عبارتند از، یک صفحه ی بتن مسلّح یک پارچه که در تمام سطح زمین زیر ساختمان گسترده شده و تمامی ستون ها بر روی آن قرار می گیرد.

قـالـب بـنـدي فونداسيون و شمع بندي

قـالـب بندي یکی از قسمت های اجرایی بسیار دشوار و پر هزینه در سازه های بتن آرمه است. هدف از قالب بندی شکل دادن بتن خمیری به ابعاد و حجم دلخواه، مطابق خواسته ی طراح سازه است.
قـالـب بندي معمولاً بـه سه صورت فلزی، بتنی و آجری صورت می گيرد.البته هزینه قالب های فلزی نسبتا زیاد می باشد.در صورت استفاده از قالب های چوبی باید پشت بند ها و مهار ها از مقاومت کافی برخوردار باشند تا در اثر بارهای مرده و زنده توان باربری خود را از دست ندهند.

علت استفاده از فولاد در بتن

بتن به تنهایی در مقابل نیروی فشاری مقاومت قابل ملاحظه ای دارد. ولی در مقابل نیرو های کششی مقاومت چندانی ندارد، به عبارتی مقاومت بتن در مقابل کشش. حدود یک دهم مقاومتِ آن در مقابل فشار است که البته در محاسبات. اعمال نمی شود و مقاومت بتن در مقابل کشش، صفر در .نظر گرفته می شود. از این رو درون اعضای بتنی میلگرد قرار می دهند و آن را .اصطلاحاً مسلّح می کنند. بتن در اثر سخت شدن.، چسبندگی قابل ملاحظه ای با .آرماتور فولادی پیدا می کند. هنگامی که به یک عضو بتنی باری وارد می شود.، این چسبندگی سبب می شود که هر دو ماده ی فولاد و بتن با هم تغییر شکل دهند. همان گونه که بیان شد، اعضای بتنی سازه را با قرار دادن فولاد. در آن ها تقویت می کنند و بدین ترتیب جسم مرکبی حاصل می شود که به آن بتن آرمه یا بتن مسلّح می گویند. بنابراین ایده ی اصلی در ایجاد بتن مسلّح، استفاده از بتن برای تحمل نیروی فشاری و فولاد که معمولاً آرماتور یا میلگرد نامیده می شود، برای تحمل کشش است. البته سایر اعضای بتنی نظیر ستون ها که عمدتاً تحت نیروهای فشاری هستند، با میلگردهای فولادی نیز مسلّح می کنند. وجود میلگرد در چنین اعضایی سبب افزایش مقاومت سازه می گردد، زیرا فولاد علاوه بر کشش، در فشار نیز مقاومت بالایی دارد.

آرماتور بندي

آرماتور بندی یکی از حساس ترین و در عین حال تخصصی ترین مرحله در اجرای سازه های بتنی می باشد که در این مرحله میلگرد ها به طول های مورد نیاز که در نقشه های سازه مشخص شده است بریده می شود و به صورت خاموت یا سایر اشکال مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ي آرماتور بندي

نوع شکل دادن میلگرد با توجه به محل مورد استفاده تعیین می شود. به طوریکه در کف فونداسیون ساختمان میلگرد ها رابه صورت يك شبکه و کلاف يك. پارچه در آورده تا بتواند به خوبي در مقابل نيروهاي وارده .از خود مقاومت نشان دهد. در ساخت میلگرد های کف فونداسیون. آرماتور ها را با خم ۹۰ .درجه به طول معین شکل می دهند. که اینن عمل برای ایجاد چسبندگی. بیش تر و انتقال مناسب. تر نیرو بین فولاد و بتن می باشد. بـه اين شبکه ميل گرد و آرماتورهاي بـه همبافته شده. حصيري مي گويند، و این عمل راا اصطلاحاً مش گذاری می نامند. میلگرد های کف فونداسیون سازه کشش ناشی. از خمش پی در اثر انتقال نیروی فشاری ستون به شالوده را تحمل می کنند .و به دلیل اینکه نیرویی کششی در هر دو جهت وجود دارد .پس میلگرد گذاری در دو جهت عمود بر هم انجام می شود.
ميل گردها را معمولاً با توجه به قطر آنها نام گذاری می کنند. به عنوان مثال ميلگرد ۱۸، ميلگردي است که قطر آن ۱۸ ميليمتر مي باشد.
لازم ذكر است با توجه به آئين نامه حداقل ميلگرد مورد استفاده در بتن نـمـره ۶ مي باشد.
طول معمول میلگردهای تولیدی ۱۲ متر است. برای طول های بزرگ تر میلگردها را به یکدیگر وصله می کنند ویا در صورت لزوم در طول های بزرگتر به طور سفارشی تهیه می گردد.
در کارگاه ها براي اتصال دو نخ آرماتور ۵۰ برابر قطر آرماتور آنـهـا را بـا هــم اورلــب کـرده و بـه وسيله ي مفتول آنـهـا را بـه هـم مي بندند. کـه البته اين نوع اتصال طبق آئين نامه براي آرماتورهاي تـا نـمره ي ۳۲ مجاز مي باشد . روشهاي ديگري نيز براي اتصال آرماتورها وجود دارد.
بـا تـوجـه بـه خاصيت ميلگـرد و عـلت استفاده آن در بتن بايد…

اطلاعات بیشتر در رابطه با فونداسیون

مطالب مرتبط :

Call Now Button